Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama

Dana 22. rujna obilježava se Nacionalni dan borbe protiv nasilja nad ženama  s ciljem osvještavanja i senzibilizacije društva na problematiku nasilja nad ženama. Na taj dan 1999., tijekom brakorazvodne parnice Mato Oraškić usmrtio je svoju suprugu Gordanu Oraškić i njezinu odvjetnicu Hajru Prohić te sutkinju Ljiljanu Hvalec, a ranio zapisničarku Stanku Cvetković. U brakorazvodnoj parnici ubojica je bio stranka, a njegov odgovor na to je bio trostruki femicid i teško ranjavanje četvrte žene.

U Hrvatskoj se nasilje nad ženama najčešće događa u obiteljskoj zajednici, koja bi trebala biti najsigurnije okruženje. Većina žrtava obiteljskog nasilja su osobe ženskog spola. Počinitelj obiteljskog nasilja najčešće je bračni ili izvanbračni suprug ili bivši suprug (partner) žrtve.

Ova godina obilježena je pandemijom uzrokovanom virusom COVID 19, a  ostat  će zapamćena, između ostalog po mjerama koje  su  velikom  broju  ljudi  promijenile  svakodnevicu,  no  važno  je  reći  da  mjere  i  općenito uvjeti pod kojima se globalno pokušava spriječiti širenje zaraze nemaju isti utjecaj na žene i muškarce.

Zbog navedenih mjera, žene i djeca su trenutno prisilno zatvoreni s počiniteljima nasilja, a mnogima je onemogućen pristup adekvatnoj pomoći. Određene metode i rituali poput povremenog izlaska iz obiteljskog doma, na posao, u školu ili u kupnju, kojima su žrtve nasilja do sada pokušale olakšati svoj svakodnevni život, trenutno su nedostupni. Uz to, mnoge žrtve se pribojavaju uspostaviti kontakt s pružateljima pomoći, zbog opasnosti da će ih počinitelj čuti ili vidjeti.

Naše  pravno  savjetovalište  je  ove  godine  unatoč  privremenoj  obustavi rada  za  fizičke dolaske, putem SOS linije i drugih telekomunikacijskih kanala koji su u kontinuitetu dostupni evidentiralo  povećanje  od  84%  poziva  za  različite  forme  nasilja  prema  ženama  u  odnosu  na isti period prošle godine.

I nadalje se najveći broj evidencija odnosi na najučestaliju formu nasilja prema ženama, a to je  nasilje  u  obitelji,  uključujući  i  partnersko  nasilje,  što  je posebno  složeno  u  okolnostima kada  su  nasilju  izravno  ili  neizravno  izložena  i  djeca.  Uz  otprije  prisutne  negativne  prakse neprepoznavanja svih oblika nasilničkog ponašanja, a nerijetko i nerazgraničenja počinitelja i žrtve,  prakse  dvostrukih  uhićenja  kao  i  nepostupanja  u  slučajevima  kada  žene  prijavljuju nasilje, u  ovom  je  periodu  s  obzirom  na  okolnosti  suzbijanja  širenja  zaraze  bilo  i  dodatnih prepreka  za  izlaz  iz  nasilja  poput  nemogućnosti  privremenog  smještaja  bez  COVID negativnog  nalaza,  a  koji  u  slučaju  izostanka  simptoma  zaraze  pada  na  teret  onih  koje  ga zatraže.  Otežan  pristup  institucijama  i  organizacijama  koje  pružaju  podršku  ženama  koje  su preživjele  nasilje  također  ima  negativne  posljedice  na  zaštitu  žena  od  nasilja  i  prevenciju nasilja prema ženama generalno.

https://radio.hrt.hr/radio-osijek/clanak/zenska-udruga-izvor-tenja-zene-su-u-pandemiji-jos-ugrozenije/244620/?fbclid=IwAR3I4F_YtI2LTA4bYQWIV3hOyWEad8DdmziDnr7hBnJPlZE476Uv03-He20

Comments are closed.